Kompost Organik Gübre

Kain Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş., “Çiftliğim Organik Gübre” markasıyla büyükbaş hayvan gübresinden kompostlaştırma yöntemi ile organik gübre üretimine başlamıştır.

Organik madde bakımından fakir olan ülkemiz genelindeki toprakların giderek daha da fakirleştiği bilinen bir gerçektir. Bunda üretimi arttırmak için toprağa uygulanan kimyasal gübrelerin etkisi son derece yüksektir. Zira kimyasal gübrelerin toprak kalitesinin azalmasına sebep olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu sorunun bilincinde olan Kain Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş., “Çiftliğim Organik Gübre” markasıyla büyükbaş hayvan gübresinden kompostlaştırma yöntemi ile organik gübre üretimine başlamıştır.

Kompostlaştırma, en genel ifadesiyle organik maddelerin aerobik veya anaerobik koşullarda mikroorganizmalar vasıtası ile karalı hale getirilmesidir. Kompostlama işlemi neticesinde bitki besin elementleri ihtiva eden, organik madde bakımından zengin, sağlık yönünden zararsız humus görünümünde stabil haldeki son ürün elde edilir.

Kompostlaştırma ile kontrollü şartlar altında gerçekleştirilen fermantasyon işlemi sonucunda, ham gübre içerisindeki zararlı bileşenler ve patojenler ile yabani tohumlar giderilmektedir. Bunun sonucunda organik madde bakımından zengin ve fakat hayvan gübresinin tüm zararlı bileşenlerinden tamamen arındırılmış kokusuz kompost/organik gübre ortaya çıkmaktadır.

Organik Gübrenin toprağa uygulanması ile toprağın organik madde ihtiyacı karşılanmakta, toprağın su tutma kapasitesi arttırılmakta ve böylece daha az sulama ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Organik Gübre ilavesi toprağın havalanmasına da yardımcı olmaktadır. Kompostlaştırılmış organik hayvan gübresi aynı zamanda besi maddelerinin bitki tarafından rahatça kullanılabilir forma dönüştürülmesini sağlayan faydalı bakterileri de içermektedir.

“Çiftliğim Organik Gübre” üretim tesisi yılda yaklaşık 1.500 ton paketlenmiş gübre üretebilecek kapasitede inşa edilmiştir. Üretilen yüksek kaliteli ve tamamen doğal olan organik gübre ile başta üretim yeri olan Yalova bölgesindeki bahçe, sera ve fidan üreticilerinin ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir. Türk tarım sektörünün önemli bir ihtiyacının karşılanması için satışa sunulan “Çiftliğim Organik Gübre”, muadili ve geri dönüşümü mümkün olmayan toprağın fakirleşmesini ve kaybını önlemede katkı sağlayacaktır.

Çiftliğim Gübre © 2016 Sitede bulunan tüm görsel ve bilgilerin yasal hakları Kain Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş.' ye aittir. | Design by AdamAvva